Brawo! Tosia wreszcie pójdzie sama!
Foto: Marek Dembski

Brawo! Tosia wreszcie pójdzie sama!

9-letnia Tosia Kochańska z Bydgoszczy była jednym z tych dzieci, dla których odbył się koncert charytatywny. 7 grudnia gwiazdy polskiej estrady zaśpiewały dla chorych maluchów, podopiecznych Fundacji Faktu. Dla Tosi, chorej na dziecięce porażenie mózgowe wystąpili Natalia Szroeder oraz Liber. Zebraliśmy pieniądze i teraz po kilku miesiącach widać, że pomogły. Tosia robi się bardziej sprawna!

- Po koncercie ruszyliśmy z dalszą intensywną rehabilitacją. 3 razy w tygodniu Tosia korzysta z lokomatu i dwa razy z rehabilitacji prywatne j- mówi mama Tosi Magdalena Kochańska i dodaje, że środków z wpłat dobroczyńców starczy na około pół roku. Miesięcznie koszt takich rehabilitacji to 4 tysiące złotych.

U Tosi potrzebna jest systematyczna rehabilitacja. Dziewczynka będzie musiała być rehabilitowana już do końca życia. -Tosia trafiła do naszego ośrodka rehabilitacyjnego 5 lat temu. Jest to 4-kończynowa postać spastyczna porażenia mózgowego. Nie jest to przypadek lekki do rehabilitacji. Teraz Tosia ma wzmocnioną miednicę i mięśnie posturalne. Wykonuje wszystkie ćwiczenia łatwiej pewniej i stabilniej - mówi Iwona Urbańska, prezes zarządu spółki Neuron.

Żmudne i systematyczne ćwiczenia dają efekty, ale niestety jakakolwiek dłuższa przerwa zaprzepaściłaby to, co Tosia już osiągnęła. Teraz celem jej mamy jest zakup chodzika, który pomógłby stabilizować dziewczynkę. Jego koszt to 30 tysięcy, dlatego pani Magdalena szuka sposobu na znalezienie pieniędzy. - Sprawność Tosi w znacznym stopniu polepszyła się, kiedy zaczęła uczęszczać na intensywną rehabilitację chodu przy pomocy lokomatu. Lokomat w doskonały sposób uczy naprzemienności prawidłowego chodu osoby niepełnosprawne. U Tośki zauważyliśmy stabilniejszy chód jeszcze przy pomocy tego urządzenia, ale mamy nadzieję, że już niedługo zacznie chodzić sama o kulach - kwituje Iwona Urbańska.

Pamiętajcie, że takie cuda mogą dziać się każdego dnia, bo ciągle zbieramy pieniądze dla ciężko chorych dzieci. Wystarczy wpłacić dowoloną kwotę na numer konta 07 1240 6292 1111 0010 6255 7194 w tytule przelewu wpisując "Serce".

  • Niezwykła pasja Dominiki Kulczyk

    Córka Jana Kulczyka znów wyruszyła w świat, by pomagać innym. W jej programie „Efekt Domina”, co nie...

  • Trudno jest być dorosłym

    Najtrudniejsza próba dla wychowanków domów dziecka to moment wejścia w dorosłe życie i usamodzielnie...

  • Pomagamy Natalce: aniołku, dostaniesz od nas protezę rączki!

    Natalka Daszkiewicz (1 l.) z Chorzowa to piękny aniołek! Który, choć urodził się bez lewej rączki, n...