Dominika Kulczyk walczy o prawa kobiet

Dominika Kulczyk walczy o prawa kobiet

Szefowa Kulczyk Foundation nie zwalnia tempa. W najbliższym odcinku programu „Efekt Domina” wybierze się w daleką podróż być wesprzeć mieszkanki Suazi. „Efekt Domina” oglądaj co niedzielę o 11 w TVN.

W tym niewielkim afrykańskim kraju co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV, a bieda dotyka większość mieszkańców. W Suazi kobiety nie mają właściwie żadnych praw.
I choć Suazi to monarchia absolutna, a król sprawuje rządy silnej ręki, jego poddani są gotowi zrobić dla niego wszystko. W tym kraju w dalszym ciągu rządzi tradycja. Niestety, stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji od mężczyzn.
Mieszkanki Suazi bez zgody męża nie mogą wyrobić sobie same paszportu, a po jego śmierci zostają bez dobytku, który przechodzi na jego krewnych. W Suazi mężczyźni mogą mieć wiele żon. Sam król, Mswati III, ma ich kilkanaście. Kolejną żonę wybiera sobie co roku podczas obchodów Tańca Trzcin. Tysiące półnagich dziewcząt z całego kraju tańczą wtedy przed pałacem monarchy i liczą, że zostaną wybrane. – Szanuję różne tradycje, ale ta czyni z kobiet przedmioty – mówi Dominika Kulczyk.
Kulczyk Foundation wspiera w Suazi przedsiębiorstwo o nazwie Spice Girls. Zatrudnione tam kobiety produkują sos z ostrych papryczek. Dzięki pracy zarabiają i mają szansę poprawić swój los. MAB

  • Majeczka dzielnie walczy, by chodzić!

    Maja Żaczek ma 6 lat i szansę na to, że jej życie będzie trochę łatwiejsze. Taką szansę daliście jej...

  • Natalka dostała protezę rączki

    Dzięki dobrym sercom czytelników Faktu życie dziewczynki, która urodziła się bez ręki, będzie bardzi...

  • Marcin Miller apeluje: Uratujcie zdrowie Oli

    Lider zespołu Boys ma wielkie serce. Zaangażował się w pomoc podopiecznej Fundacji Faktu - Oli - cho...