Dominika Kulczyk walczy o prawa kobiet

Dominika Kulczyk walczy o prawa kobiet

Szefowa Kulczyk Foundation nie zwalnia tempa. W najbliższym odcinku programu „Efekt Domina” wybierze się w daleką podróż być wesprzeć mieszkanki Suazi. „Efekt Domina” oglądaj co niedzielę o 11 w TVN.

W tym niewielkim afrykańskim kraju co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV, a bieda dotyka większość mieszkańców. W Suazi kobiety nie mają właściwie żadnych praw.
I choć Suazi to monarchia absolutna, a król sprawuje rządy silnej ręki, jego poddani są gotowi zrobić dla niego wszystko. W tym kraju w dalszym ciągu rządzi tradycja. Niestety, stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji od mężczyzn.
Mieszkanki Suazi bez zgody męża nie mogą wyrobić sobie same paszportu, a po jego śmierci zostają bez dobytku, który przechodzi na jego krewnych. W Suazi mężczyźni mogą mieć wiele żon. Sam król, Mswati III, ma ich kilkanaście. Kolejną żonę wybiera sobie co roku podczas obchodów Tańca Trzcin. Tysiące półnagich dziewcząt z całego kraju tańczą wtedy przed pałacem monarchy i liczą, że zostaną wybrane. – Szanuję różne tradycje, ale ta czyni z kobiet przedmioty – mówi Dominika Kulczyk.
Kulczyk Foundation wspiera w Suazi przedsiębiorstwo o nazwie Spice Girls. Zatrudnione tam kobiety produkują sos z ostrych papryczek. Dzięki pracy zarabiają i mają szansę poprawić swój los. MAB

  • Przetrwać w Mieście Kobiet

    Dominika Kulczyk z wyprawą do enklawy w Kolumbii wolnej od męskiej przemocy. W Mieście Kobiet nie tr...

  • Pomóż Majce powiedzieć: mama

    Rusza Świąteczna akcja Fundacji Faktu. Pomagaj z nami! Dziś historia 4-letniej Mai, która wciąż czek...

  • Prawdziwy Dzień Matki: Wojtek może lepiej chodzić! Pomóżmy!