Dzieci zarabiają tam ciałem na chleb. Dominika Kulczyk pojechała z pomocą

Dzieci zarabiają tam ciałem na chleb. Dominika Kulczyk pojechała z pomocą

Prezes Kulczyk Foundation kolejny raz pojechała na drugi koniec świata, by pomóc skrzywdzonym dzieciom. Choć Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji Południowo-Wschodniej, w niektórych regionach na ulice wychodzą najmłodsi, by ciałem zarabiać na jedzenie. Dramat jaki tam się rozgrywa, mrozi krew w żyłach.

Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast z nadzieją na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji czy jakichkolwiek świadczeń socjalnych. Sytuacja przybywających do miast po lepsze życie ludzi często bywa naprawdę tragiczna. Całymi  latami mieszkają na ulicy i godzą się, żeby ich kilkuletnie dzieci wykorzystywane były nocami w dzielnicach rozrywki przez turystów z Zachodu. Wszystko po to, by mieć co jeść. Dominika Kulczyk pojechała tam, by wesprzeć ludzi, którzy na co dzień ratują lokalną społeczność.

 

W najbliższym odcinku „Efektu Domina” przewodnikami po ulicach Sajgonu będzie Nhan i jego wnuczek. 64-latek w czasie wojny wietnamskiej stracił nogę i oko. Całymi dniami przemierza parne i pełne zgiełku ulice Sajgonu sprzedając za grosze losy na loterię. W codziennej tułaczce po ruchliwym i niebezpiecznym mieście towarzyszy mu czteroletni wnuczek, którym nie ma kto się zaopiekować.

 

To właśnie w Sajgonie na początku lat 90. rozpoczęła działalność Fundacja Christiny Noble. Mama Tina, jak nazywają ją wszyscy, to niezwykła kobieta z Irlandii, która poświęciła życie na ratowanie dzieci ulicy. Doświadczyła głodu, gwałtu, została siłą rozłączona ze swoim rodzeństwem, trafiła do sierocińca. Sama była dzieckiem ulicy, a do tej pory pomogła już tysiącom takich dzieci. Poznamy również Helenitę, córkę  Chrisiny Noble, która od kilku lat kieruje pracami Fundacji. Dominika Kulczyk wsparła ich projekty. Sfinansowała dożywianie dzieci oraz ułatwiła im dostęp do opieki zdrowotnej.

 

„Christina to niezwykła kobieta, która jest dla mnie inspiracją. W jej życiu wydarzyło się tyle zła, a ona mimo wszystko, razem z córką, robią tak dużo dla innych. Jestem szczęśliwa, że dzięki pomocy mojej fundacji 9 tysięcy podopiecznych Christiny i Helenity będzie miało pomoc” – podkreśla Dominika Kulczyk.

 

Kolejny odcinek "Efektu Domina" można obejrzeć już w niedzielę 7 maja o godzinie 11:00 na antenie stacji TVN.

  • Prawdziwy Dzień Ojca: Pragnę by Lenka zaczęła chodzić!

  • Na pomoc dzieciom w niewoli

    Są miejsca na świecie, gdzie za kilkadziesiąt dolarów można kupić dziecko. Pokaże je serial dokument...

  • Daliście oddech Kubusiowi

    2-letni Kubuś Zawada ze Szlembarka dusi się własną śliną. Każdy jego oddech to wysiłek i ryzyko. Dla...