Dzięki Wam Eryk mówi oczami!
Foto: BRAK

Dzięki Wam Eryk mówi oczami! Serce dla Dzieci

Wyobraźcie sobie, jakie to przerażające, gdy ktoś chce, ale nie może porozumieć się z najbliższymi. Gdy ci najbliżsi nie rozumieją, czego w danej chwili chcemy. Tak żył 13-letni Eryk z Mrowina cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce. Dzięki Wam Fundacja Faktu mogła za 19 205 zł kupić mu specjalny komputer do komunikacji wzrokiem. Malec oczami pokazuje obrazki, które informują, o co mu chodzi

Ten sprzęt to gigantyczny krok naprzód w życiu rodziny Łuczaków. Eryk nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, ale uczy się w szkole specjalnej. To tam odkryto jego zdolność do komunikowania się poprzez piktogramy. Ponieważ z powodu porażenia nie może pokazywać obrazków rączką, musiał mieć sprzęt, który wykorzystuje spojrzenie.

 

– Zaczęło się od kilku piktogramów, np. „Koniec”, „Chcę jeszcze”. Eryk opanował je natychmiast  i wtedy powoli zaczęliśmy wprowadzać nowe, np. „Chcę iść na spacer” czy „Chcę iść spać”. I tak z tygodnia na tydzień, z roku na rok… Eryk zaczął przyswajać 10 piktogramów tygodniowo – opowiada jego mama Roma Łuczak.

 

Chłopczyk na wózku uczestniczy razem z mamą w nie lada eskapadach – startują razem w biegach. Teraz wreszcie będzie mógł opowiedzieć o swoich wrażeniach. Dzięki Wam Drodzy Czytelnicy, bo zdecydowaliście się swoimi charytatywnymi SMS-ami wesprzeć podczas grudniowego koncertu w TVP1 program „Serce dla Dzieci”, który prowadzi Fundacja Faktu.

  • Dzieci zarabiają tam ciałem na chleb. Dominika Kulczyk pojechała z pomocą

    Prezes Kulczyk Foundation kolejny raz pojechała na drugi koniec świata, by pomóc skrzywdzonym dzieci...

  • Pomóżmy Nikodemowi wstać z wózka

    Nikoś kocha piłkę nożną. Sam nie trenuje. Za to codziennie ćwiczy, żeby kiedyś stanąć na własnych no...

  • Mali żebracy na łasce marabutów

    W szkołach koranicznych w Senegalu wyzysk dzieci jest na porządku dziennym. Do takiej szkoły trafia ...