Chora Gabrysia mówi dzięki komputerowi od Was!

Nie wierzyłam, że jeszcze kiedyś porozmawiam z córką. Kiedy Gabrysia powiedziała, że chce się wykąpać w stroju kąpielowym, prawie popłakałam się ze szczęścia – przyznaje Urszula Pawlik z Bartoszyc (woj. warmińsko-mazurskie). Ta rozmowa była możliwa tylko dzięki specjalnemu komputerowi, który kupiła 5-letniej Gabrysi Fundacja Faktu dzięki charytatywnych SMS-om ludzi o wielkich sercach.
Gabrysia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Wymaga stałej opieki, ale jest oczkiem w głowie swoich rodziców. Niestety, gdy przestała samodzielnie oddychać, lekarze musieli w jej gardle zainstalować rurkę, do której podłącza się respirator. – Ta rurka i postępujący zanik mięśni całkowicie uniemożliwił nam kontrakt z dzieckiem – mówi jej mama.


Rodzice Gabrysi robili wszystko, by jakoś znaleźć kontakt z dzieckiem. Wszystko na nic. – Próbowaliśmy wielu alternatywnych metod komunikacji, ale wszystkie zawodziły. Rozwiązanie znaleźliśmy w USA, gdzie naukowcy skonstruowali komputer, który komunikuje się z otoczeniem na podstawie analizy ruchu gałki ocznej chorego. Ale kosztował prawie 20 tys. zł. Gdyby nie Fundacja Faktu, w życiu nie byłoby nas na niego stać – opowiada wdzięczna mama.
Fundacja kupiła sprzęt dzięki wsparciu naszych wspaniałych Czytelników. Później pozostało już tylko nauczyć się jego obsługi. – To było trudne, ale z czasem się udało – cieszy się pani Urszula. – Jakże byliśmy wzruszeni, jak pewnego dnia Gabrysia powiedziała nam, że chce się wykąpać... Wybrała oczkami w obrazach, a komputer przekształcił to w zdanie: ”Mamo, chcę wykąpać się w stroju”. Spełniliśmy jej marzenie, teraz mówi nam, że chce jeść i pić. Dziękuję Wam! – mówi wdzięczna mama.

Przez cały czas możecie razem z Fundacją Faktu pomagać chorym dzieciom. Wystarczy, że SMS o treści SERCE wyślecie na numer 73643. Taki SMS kosztuje tylko 3,69 zł a daje dziecku wielką szansę!

 

 

  • Tak było w 2015 roku: 7 grudnia gwiazda zaśpiewa dla Miłosza!

    Małgorzata Walewska, śpiewaczka, która na co dzień odwiedza największe teatry operowe świata przyjec...

  • Dzięki wam uczę się chodzić

    Kamila Pasieczna, która przed laty bardzo ucierpiała w wypadku, właśnie dostaje pomoc z Fundacji Fak...

  • Wielka akcja Fundacji Faktu: Strażacy dostali sprzęt!

    Fundacja Faktu ufundowała dla jednostek OSP 6 toreb PSP-R1 pełnych sprzętu do ratowania życia. Pierw...