Radzio będzie mówił oczami

Pieniądze zebrane na leczenie 2-letniej Perły z Syrii nie będą jej potrzebne. Dzięki nim 3-latek z Krakowa przestanie być więźniem swojego ciała.

Radzio Półchłopek z Krakowa od pierwszych sekund życia zmaga się z bezlitosną chorobą, która go unieruchomiła i pozbawiła możliwości kontaktu ze światem. Dzięki Fundacji Faktu dostanie sprzęt komputerowy do komunikacji wzrokiem, który pomoże mu porozumieć się z rodzicami!


Radzio zaraz po urodzeniu trafił na intensywną terapie. Zaczęło się od zatoru i zakrzepu tętnicy biodrowej. Potem była diagnoza, która dla rodziców zabrzmiała jak wyrok: SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni powodujący całkowitą wiotkość ciała. Chłopiec jest karmiony przez rurkę i oddycha przez niego respirator. Jedyne mięśnie, które Radzio dobrze kontroluje poruszają gałkami ocznymi.


- Jest bardzo dzielny i niezwykle inteligentny. Chce mówić, nie zamykać się w sobie – mówi jego mama, Agnieszka Czuj. Radek jest świadomy barier, które go ograniczają, a mimo to nie traci radości życia i ciągle się uśmiecha. Sam nauczył się sygnalizować potrzeby fizjologiczne. Wystarczy, że poruszy głową lub mrugnie.


Rozwiązaniem dla niego  jest w pełni profesjonalny sprzęt do komunikacji wzrokiem.
- Urządzenie zostanie połączone z komputerem i będzie reagowało na wszystkie sygnały wysyłane przez Radzia. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, co malec chce  nam powiedzieć. To jedyna możliwość, żebyśmy mieli z nim kontakt – mówi mama chłopca.  Sprzęt kosztuje aż 15 tysięcy złotych a Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zagwarantował na jego zakup kwotę 5 tysięcy. Brakujące 10 tysięcy dołoży Fundacji Faktu!


Te pieniądze początkowo były przeznaczone dla innej podopiecznej Fundacji Faktu – zostały zebrane dzięki ofiarności czytelników Faktu na operację serca 2-letniej Perły z Syrii, jaką przeprowadzić mieli lekarze z łódzkiego Centrum Zdrowia Matki Polki. Okazało się jednak, że dziewczynka pojedzie na leczenie do Australii i tam dostanie pomoc. Los chciał, że teraz te pieniądze pomogą Radziowi.

  • Dziś o godz. 20:25 w TVP1 koncert „Serce dla Dzieci”!

    Ośmioro dzieci i ośmiu ambasadorów „Serca dla Dzieci”. W imieniu małych podopiecznych proszą Was, że...

  • Cugowski: Jest szansa, by wstał z wózka inwalidzkiego

    Zespół Bracia również włączył się w akcję pomocy chorym dzieciom i wraz z fundacją Faktu wyśpiewał i...

  • Chcieli sprzedać nasze mieszkanie

    Są sytuacje, kiedy szybkie zdobycie pieniędzy jest sprawą życia i śmierci. Człowiek postawiony w ta...