Radzio będzie mówił oczami

Pieniądze zebrane na leczenie 2-letniej Perły z Syrii nie będą jej potrzebne. Dzięki nim 3-latek z Krakowa przestanie być więźniem swojego ciała.

Radzio Półchłopek z Krakowa od pierwszych sekund życia zmaga się z bezlitosną chorobą, która go unieruchomiła i pozbawiła możliwości kontaktu ze światem. Dzięki Fundacji Faktu dostanie sprzęt komputerowy do komunikacji wzrokiem, który pomoże mu porozumieć się z rodzicami!


Radzio zaraz po urodzeniu trafił na intensywną terapie. Zaczęło się od zatoru i zakrzepu tętnicy biodrowej. Potem była diagnoza, która dla rodziców zabrzmiała jak wyrok: SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni powodujący całkowitą wiotkość ciała. Chłopiec jest karmiony przez rurkę i oddycha przez niego respirator. Jedyne mięśnie, które Radzio dobrze kontroluje poruszają gałkami ocznymi.


- Jest bardzo dzielny i niezwykle inteligentny. Chce mówić, nie zamykać się w sobie – mówi jego mama, Agnieszka Czuj. Radek jest świadomy barier, które go ograniczają, a mimo to nie traci radości życia i ciągle się uśmiecha. Sam nauczył się sygnalizować potrzeby fizjologiczne. Wystarczy, że poruszy głową lub mrugnie.


Rozwiązaniem dla niego  jest w pełni profesjonalny sprzęt do komunikacji wzrokiem.
- Urządzenie zostanie połączone z komputerem i będzie reagowało na wszystkie sygnały wysyłane przez Radzia. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, co malec chce  nam powiedzieć. To jedyna możliwość, żebyśmy mieli z nim kontakt – mówi mama chłopca.  Sprzęt kosztuje aż 15 tysięcy złotych a Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zagwarantował na jego zakup kwotę 5 tysięcy. Brakujące 10 tysięcy dołoży Fundacji Faktu!


Te pieniądze początkowo były przeznaczone dla innej podopiecznej Fundacji Faktu – zostały zebrane dzięki ofiarności czytelników Faktu na operację serca 2-letniej Perły z Syrii, jaką przeprowadzić mieli lekarze z łódzkiego Centrum Zdrowia Matki Polki. Okazało się jednak, że dziewczynka pojedzie na leczenie do Australii i tam dostanie pomoc. Los chciał, że teraz te pieniądze pomogą Radziowi.

  • Jak nie dać się o szukać i nie stracić dorobku życia

    Dla osoby, która idzie po pożyczkę do parabanku, najważniejsze jest to, by dostać pieniądze szybko i...

  • Ola już się leczy! Dzięki Wam!

    Podczas grudniowego koncertu „Serce dla Dzieci” w TVP1 zebraliśmy ponad 1,6 mln złotych dla podopiec...

  • Gdy wypadek drogowy odbiera wszystko...

    Wystarczy chwila nieuwagi albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności, aby czyjś świat runął. Nie tylko o...