Tak było w 2016 roku: Ania Rusowicz kibicuje 9-letniej Kamilce z Mińska Mazowieckiego

Pijany motocyklista przerwał jej dzieciństwo. Dziś Kamila od nowa uczy się mówić i chodzić.

Trzy lata temu wypadek z udziałem pijanego motocyklisty sprawił, że Kamilka z Mińska Mazowieckiego zapadła w śpiączkę. Dziś od nowa musi uczyć się mówić i chodzić. Na rehabilitację i wózek pilnie potrzebuje 25 tysięcy złotych. Do pomocy włączyła się wokalistka Ania Rusowicz.

Trzy lata temu życie Kamilki Pasiecznej (9 l.) i jej rodziców obróciło się o 180 stopni. Wypadek drogowy spowodował, że dziewczynka zapadła w śpiączkę. Ale żmudna rehabilitacja przynosi efekty. Stan dziecka się poprawia. Przed Kamilką jednak jeszcze długa droga, w której pomagają ludzie dobrej woli, wśród których jest też znana piosenkarka Ania Rusowicz. Możesz pomóc również ty!
To miała być zwykła, lipcowa przejażdżka rowerem po Mińsku Mazowieckim. Gdy dziewczynka przejeżdżała przez ulicę, z dużą prędkością uderzył w nią pijany motocyklista. Kamila doznała rozległego urazu mózgu. Uszkodzeniu uległy też ośrodki mowy czy koncentracji i równowagi.
– Nogi się pode mną ugięły, gdy żona zadzwoniła i powiedziała, że Kamila miała wypadek – mówi Wojciech Pasieczny, tata dziewczynki. Helikopterem została przewieziona do szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej. – Myśleliśmy, że po kilku tygodniach dojdzie do siebie. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z następstw – dodaje pan Wojciech. Po trzech miesiącach w śpiączce Kamila trafiła do Kliniki Budzik. Nie było z nią żadnego kontaktu. Po niecałych dwóch miesiącach dziewczynka wybudziła się.
Od tamtej pory zaczęła się intensywna rehabilitacja. – Sytuacja bardzo się zmieniła. Na początku nie potrafiła nawet prosto utrzymać głowy ani wypowiedzieć słowa. Dzisiaj stawia samodzielne kroki – przyznaje Karolina Pasieczna, mama dziewczynki. Kamila chodzi do normalnej szkoły, częściowo uczy się ze swoją klasą a częściowo indywidualnie, ma dobre oceny. Uwielbia bawić się z psem. Poza tym dużo czasu spędza z koleżankami, które ją odwiedzają. Kocha taniec. Rodzice próbują różnych metod aby przywrócić dziewczynce jak najwyższą sprawność. Regularnie ćwiczy, wyjeżdża na turnusy rehabilitacyjne. Koszty leczenia są jednak wysokie. Koszt dwutygodniowego turnusu to 5 tysięcy złotych. Na takie turnusy trzeba jeździć kilka razy w roku. Na dodatek dziewczynka potrzebuje aktywnego wózka. To koszt rzędu 10 tys. zł.
Kilka dni temu rodzinę odwiedziła piosenkarka Ania Rusowicz, która zaśpiewa dla Kamili podczas koncertu charytatywnego „Serce dla dzieci” 5 grudnia 2016 r. o 17.30 w TVP1. – Od razu nawiązałyśmy nić porozumienia. Kamila ma bardzo silną osobowość. Na pewno zostaniemy przyjaciółkami. Cieszę się, że mogę jej pomóc, mam nadzieję, że inni ludzie też przyłączą się do tej akcji – przyznała.
Kamilę czeka teraz dalsza rehabilitacja. Z każdym dniem jej stan poprawia się, choć nie wiadomo, czy uda jej się przywrócić pełną sprawność. – Kamila jest bardzo uparta, jeżeli jej na czymś zależy to potrafi zrobić wszystko – podsumowuje jej mama.

Aby dołączyć do zbiórki na rzecz Kamili można dokonać wpłaty na konto Fundacji Faktu o numerze 44 1240 6292 1111 0010 7095 3236 (Tytuł przelewu: Serce dla Dzieci). 

Krótki reportaż o Kamili w piątek 2 grudnia 2016 r. w TVP1 o godz. 20.20.

  • Tak było w 2015 roku: Pomóżmy Golcom walczyć o Julkę!

    Łukasz i Paweł Golcowie, słynni bracia z Milówki, przyjechali z ważną wizytą do dziewczynki z sąsied...

  • Daliście Nikoli 10 miesięcy leczenia!

    We wrześniu skończy 9 lat. To 9 lat rozpaczliwej walki o to, co nam wszystkim przychodzi bez wysiłku...

  • Siedmioletni Wiktor uczy się samodzielności

    Fundacja Faktu dziękuje za wielkie serce Partnerowi Strategicznemu koncertu „Serce dla Dzieci 2016”,...