Tam, gdzie nikt nie chroni bezbronnych

Tam, gdzie nikt nie chroni bezbronnych

Timor Wschodni to piekło najsłabszych – kobiet i dzieci. Do nich z pomocą dociera Dominika Kulczyk i jej fundacja. Zobacz najnowszy odcinek serialu „Efekt Domina”- w niedzielę o 11.00 w TVN.

Dominika Kulczyk nie ustaje w niesieniu pomocy ubogim rodzinom z najdalszych zakątków świata. Dociera tam, gdzie los nie oszczędza nawet najmłodszych. W najbliższym odcinku programu "Efekt Domina" widzowie stacji TVN będą mogli obejrzeć wstrząsającą relację z Timoru Wschodniego. Miejsca, w którym bieda niszczy ludziom życie.
Timor Wschodni był kiedyś portugalską kolonią. W 1975 roku, 9 dni po uzyskaniu niezależności od Portugalii, został zaatakowany przez Indonezję. Brutalna, trwająca 24 lata okupacja kompletnie zniszczyła kraj, a co czwarty Timorczyk stracił życie. Świat odwracał wzrok, gdy Timorczycy byli brutalnie mordowani, umierali z głodu ukrywając się przed okupantem w górach, a timorskie kobiety poddawano przymusowej sterylizacji. Kiedy Indonezja wycofała swoje wojska w Timorze Wschodnim zniszczone było wszystko – szkoły, szpitale, infrastruktura.
Niełatwo jest zbudować kraj wolnych ludzi, gdy szaleje bieda. Timor Wschodni zmaga się również z ogromnym problemem przemocy. Niestety istnieje tu społeczne przyzwolenie na akty agresji wobec kobiet i choć przemoc domowa od 2009 roku jest karalna, to nadal większość mieszkańców tego kraju woli o niej nie mówić, uznaje się ją za sprawę prywatną. Kobiety, które doświadczają tych okrutnych czynów, z reguły cierpią w samotności. W ten sposób bieda rodzi przemoc, a przemoc potęguję biedę.
Dominika Kulczyk odwiedza Bellę Galhos – dzielną Timorkę, która walczyła o niepodległość Timoru Wschodniego w kraju i na uchodźstwie w Kanadzie.
Dziś walczy o to, by w jej ojczyźnie żyło się lepiej, szczególnie tym najmniej uprzywilejowanym, czyli kobietom i dzieciom. Bella odważyła się głośno mówić o przemocy w swojej rodzinie. Czerpiąc z własnego doświadczenia pomaga timorskim kobietom zrozumieć, że nie muszą poddawać się agresji w swoich domach. W rodzinnym miasteczku swojej matki, Maubisse, prowadzi przedsięwzięcie społeczne, w ramach którego działa szkoła Leublora Green School. Uczy lokalną ludność ekologicznego rolnictwa, przez co daje szansę na wyjście z ubóstwa.

Kolejny odcinek "Efektu Domina" można obejrzeć już w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 11:00 na antenie stacji TVN.

  • Tak było w 2015 roku: Natalia Szroeder i Liber ambasadorami małej Tosi!

    - Zawsze widywałam ich w telewizji, a tym razem pojawili się u mnie w domu. Siedzieliśmy i śpiewaliś...

  • Tak było w 2015 roku: Magda Steczkowska walczy o Weronikę!

    - Bardzo się cieszę, że mogłam poznać Weronikę. Już dawno tyle się nie uśmiałam, co z nią dzisiaj. D...

  • 8. urodziny Fundacji Faktu „Serce dla Dzieci”

    Dzięki wsparciu naszych Dobroczyńców przez te lata wsparliśmy 1400 chorych dzieci, na pomoc przekaza...