Woda zalewa ich miasto

Woda zalewa ich miasto

W dżungli Peru znajduje się największe na świecie miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa – Iquitos. Dostać się tam można jedynie samolotem lub łodzią.

Belén to najbiedniejsza dzielnica Iquitos. Przez pół roku zalewana jest wodami Amazonki, przez co lokalna społeczność musi sobie radzić z problemami takimi jak utonięcia czy choroby związane z zanieczyszczeniem wody. – To szokujące, że w miejscu, w którym jest tyle wody, brakuje wody zdatnej do picia – mówi Esther Díaz z organizacji INFANT.
Duży problem stanowią również warunki sanitarne. Kiedy poziom rzeki jest podniesiony, większość nieczystości mieszkańcy odprowadzają bezpośrednio do rzeki. W takiej wodzie ludzie piorą ubrania i zmywają naczynia. Kąpią się w niej dzieci.
Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy Belén mają problemy z dotarciem do szkoły czy znalezieniem bezpiecznego miejsca do zabawy. Pracownicy organizacji INFANT pomagają im m.in. przez projekt ratownictwa „Dzieci na ratunek”. Polega on na patrolowaniu miejsc, w których żyją dzieci nieumiejące pływać. Organizują też lekcje pływania dla najmłodszych.
Dzieci angażują się również w walkę z przemocą domową. – Najbardziej poruszające w historii tego miejsca jest to, że problemy, z którymi de facto nie mogą poradzić sobie dorośli, próbują rozwiązać dzieci – mówi Dominika Kulczyk.
Oglądaj w TVN, niedziela 28 kwietnia, godzina 11

  • Ola już się leczy! Dzięki Wam!

    Podczas grudniowego koncertu „Serce dla Dzieci” w TVP1 zebraliśmy ponad 1,6 mln złotych dla podopiec...

  • Tak było w 2015 roku: Magda Steczkowska walczy o Weronikę!

    - Bardzo się cieszę, że mogłam poznać Weronikę. Już dawno tyle się nie uśmiałam, co z nią dzisiaj. D...

  • Daliście Nikoli 10 miesięcy leczenia!

    We wrześniu skończy 9 lat. To 9 lat rozpaczliwej walki o to, co nam wszystkim przychodzi bez wysiłku...