Żyją lepiej dzięki rowerom

Żyją lepiej dzięki rowerom

Namibia to jeden z najbogatszych krajów Afryki a jednocześnie pełen najgłębszych nierówności. 30 proc. ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Kulczyk Foundation pomaga najbiedniejszym w… komunikacji.

Gęstość zaludnienia w Namibii należy do najniższych na świecie. Nieliczne skupiska ludzkie dzielą ogromne odległości. Wielu mieszkańców Namibii nie stać na żaden transport, przez co trudniej jest im dotrzeć do pracy, szkół czy szpitali.
Organizacja pozarządowa BEN Namibia (BENN) walczy z wykluczeniem komunikacyjnym przez popularyzację rowerów. Stworzyła sieć kilkudziesięciu sklepów i punktów serwisowych, w których można kupić rower w przystępnej cenie. Pracownicy medyczni i osoby najbardziej potrzebujące otrzymują pojazdy bezpłatnie od właścicieli sklepów współpracujących z BENN.
– Rower pomoże mi w powrocie do zdrowia, będę nim jeździł po leki – powiedział Lucky, jeden z podopiecznych organizacji, mieszkający w regionie Zambezi.
BENN we współpracy z międzynarodowymi partnerami organizuje zbiórki nowych i używanych rowerów, które następnie są transportowane do Namibii. Używane jednoślady przechodzą renowację i są dystrybuowane poprzez sieć sklepów i punktów serwisowych. Zyski ze sprzedaży są przeznaczane na utrzymanie sieci, dzięki której do wielu osób dociera pomoc.
Kulczyk Foundation wsparła zakup rowerów dla osób potrzebujących ze Swakopmund (rejon Erongo) i z rejonu Zambezi.
Więcej w kolejnym odcinku serialu „Efekt Domina”. Oglądaj w TVN, niedziela 14 kwietnia, godzina 11

  • Pomagamy Natalce: aniołku, dostaniesz od nas protezę rączki!

    Natalka Daszkiewicz (1 l.) z Chorzowa to piękny aniołek! Który, choć urodził się bez lewej rączki, n...

  • Dominika Kulczyk ratuje potomków Majów

    Kiedyś tworzyli potężną cywilizację. Dziś żyją poniżej granicy ubóstwa. W kolejnym odcinku programu ...

  • W redakcji Faktu rusza call center

    Wielki Koncert Charytatywny pod patronatem prezydenckiej pary już dziś! Tymczasem w naszej redakcji ...